Kurti: Bashkëpunimi me Gjermaninë do të intensifikohet dhe fuqizohet

Prishtinë | 05 Gus 2020 | 17:47 | Nga Ekonomia Online

Kryetari i Lëvizjes, Albin Kurti, mirëpriti në takim njoftues ambasadorin e sapo emëruar të Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde. Bashkë në takim ishin edhe nënkryetari dhe ish ministri i Financave dhe Transfereve,  Besnik Bislimi, anëtari i kryesisë së Lëvizjes dhe ish minisitri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe këshilltarja Fëllanza Podrimja.

Që në fillim të takimit, kryetari Kurti i uroi ambasadorin Rohde për pozitën e tij të re, dhe shprehu bindjen e palëkundur se bashkëpunimi bilateral mes Kosovës dhe Gjermanisë, jo vetëm se do të vazhdojë trajtën e deritanishme, por do të intensifikohet dhe fuqizohet, thuhet në komunikatën e VV-së.

Ambasadori Rohde ritheksoi se për Gjermaninë luftimi i krimit dhe korrupsionit në Kosovë vazhdon të jetë prioritet, derisa rikonfirmoi mbështetjen e saj në ndërtimin e shtetit ligjor në Kosovë.

Në anën tjetër, kryetari Kurti e njoftoi ambasadorin Rohde për prioritet e Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe qeverisjes së tij të cilat krahas zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik, luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit si dhe sundimit të ligjit, përfshijnë ngritjen e cilësisë së arsimit dhe ndërlidhjen me tregun e punës përmes sistemit dual arsimor që për shembull ka pikërisht Gjermaninë. Në takim u folë edhe për situatën e përkeqësuar shëndetësore në Kosovë, ashtu sikurse edhe për qeverisjen aktuale.

Kryetari Kurti tha se Kosova është e interesuar dhe e përkushtuar të bashkëpunojë ngushtë me shtetet demokratike që ndajnë vlera të përbashkëta teksa theksoi rëndësinë e partneritetit evropian dhe transatlantik./eo

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme