Kurti e arsyeton uljen e pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve

Prishtinë | 23 Nën 2022 | 12:26 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryeministri Albin Kurti, pas mbledhjes se Qeverisë ka mbajtur konferencë me Ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla.

Kurti ka folur shkurtë për vendimet që u morën në mbledhjen e Qeverisë, raporton Ekonomia Online.

Sa i përket uljes së pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve, Kurti tha e bënë këtë për të sjellë ligjshmërinë.

“Për të sjellë ligjshmërinë plotësuam dhe ndryshuam vendimin e datës 12 shkurt 2020, me këtë pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Kosovës kthehen në lartësinë e rregullimit juridik të mëparshëm, pra para datës të hyrjes në fuqi të vendimit të vitit 2017 për ngritjen e pagave të kabinetit qeveritar”.

Më pas Kurti nga gazetarët kërkoi vetëm dy pyetje, pasi tha se ka për të vazhduar me agjendën e tij.

LEXONI EDHE:

Lexo më shumë:

Të ngjashme