Kurti në Munih: Në Ballkan më i integruari është sektori i mafias

Prishtinë | 14 Shk 2020 | 16:34 | Nga Ekonomia Online

Në Munih të Gjermanisë ka nisur punimet Konferenca për Siguri në të cilën po marrin pjesë liderë të ndryshëm nga bota.

Në këtë konferencë po marrin pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti Hashim Thaçi.

Kryeministri Kurti ka qenë pjesë e panelit diskutues me temën “Ndërtimi i qëndrueshmërisë shoqërore në fqinjësinë evropiane”.

Në këtë panel diskutimi u tha se e ardhmja e Ballkanit Perëndimorë duhet të jenë institucionet e forta dhe jo burrat e fortë, transmeton Telegrafi.

BMW Foundation@bmwfoundation

➡️

Main take away from our discussion @MunSecConf „Building Societal Resilience in the European Neighborhood” Future of Western Balkans must be strong institutions, not strong men. #MSC2020 #westlessness Thanks to panelists @MargSchinas @albinkurti @Dimitrov_Nikola @AleksTomanic

View image on Twitter
View image on Twitter
View image on Twitter

143:24 PM – Feb 14, 2020Twitter Ads info and privacySee BMW Foundation’s other Tweets

Kyeministri Kurti ka thënë se në Ballkan më i integruar është sektori i mafias.

“Mafia është sektori i vetëm i integruar plotësisht në Ballkanin Perëndimor. Ajo çfarë na duhet përreth Ballkanit është që prokurorët të jenë njerëzit më të famshëm, e jo ne, kryeministrat ose ministrat e jashtëm”, ka deklaruar Kurti.

Pjesë e panelit diskutues përveç kryeministrit Kurti, ishin edhe ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov, nënkryetari i Komisionit Evropian, Margaritis Schinas dhe diplomatë të tjerë.

Të ngjashme