Kurti: Pas zgjedhjes së presidentit formojmë komisionin dhe së bashku me opozitë përmbyllim reformën zgjedhore

Prishtinë | 03 Pri 2021 | 16:38 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, para mbajtjes së seancë së zgjedhjes së presidentit, ka thënë se mbrëmë fitoi opozita, sonte duhet të fitojë shteti.

Ai ka thënë se pas zgjedhjes së presidentit do të formohet komisioni ku bashkë me opozitën punojmë, pajtohemi dhe sivjet e përmbyllim reformën zgjedhore.

Postimi i plotë i tij:

Mbrëmë fitoi opozita, sonte duhet të fitojë shteti. Zgjedhja e Presidentes së Republikës është fitore për Kosovën. Ajo nuk është kundër askujt dhe është për të gjithë. Me zgjedhjen e Presidentes përmbyllet hapi i tretë i konstituimit të institucioneve të legjislaturës së tetë.

Pas fitores me 50,28% të votave në zgjedhjet e 14 shkurtit, ne jemi shumica në Kuvendin e Kosovës. Mbrëmë deputetët tanë ishin shumica, por nuk ishin 2/3 e të pranishmëve. Nuk arritëm të procedojmë me projektligjin që ua mundëson mërgatës të votojë në ambasadat e konsullatat tona.

Ky Projektligj nuk kishte të bënte me reformën zgjedhore. Sidoqoftë, ai sot nuk është aktual. Sot kemi seancën për zgjedhjen Presidente të znj. Vjosa Osmani. Menjëherë pas kësaj formojmë komisionin ku bashkë me opozitën punojmë, pajtohemi dhe sivjet e përmbyllim reformën zgjedhore.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme