Kurti refuzon sërish ftesën e Ramës për “Ballkanin e Hapur”: Nuk kam asgjë të re për të thënë

Prishtinë | 20 Qer 2022 | 14:29 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kosova herë pas here e ka treguar qëndrimin e saj për “Ballkanin e Hapur”. Madje edhe sot, kryeministri Albin Kurti ia tha në sy kryeministrit shqiptar se nuk ka asnjë të re në qëndrimin e Kosovës për “Ballkanin e Hapur”.

“Duhet të theksojmë që arritën marrëveshje protokolle dhe memorandume 19 sot. Kjo është për tu përshëndetur, Marrëdhëniet tona janë të shkëlqyet dhe vëllazërore. Vëllezërit nuk kanë ndërmjetësues mes njeri tjetrit. Prandaj është kjo mbledhje për të forcuar dy shtetet tona në interes të qytetarëve. Për çështjen e ngritur ajo është e një dimensioni tjetër, jo bilaterale, pra jo mes Kosovës dhe Shqipërisë dhe për atë nuk kam asnjë të re për tju thënë”, tha Kurti.

Ndërsa Rama u shpreh: “Është e vërtetë që Ballkani i Hapur nuk na bashkon, por është po kaq e vërtetë që Ballkani i Hapur nuk na ndan”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme