Kurtin e urojnë nga Norvegjia për postin e kryeministrit: I premtojnë mbështetje

Prishtinë | 03 Maj 2021 | 15:24 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar letër urimi nga kryeministrja e Norvegjisë, Erna Solberg.

Kryeministrja Solberg e ka uruar kryeministrin Kurti për marrjen e detyrës, duke vlerësuar lart marrëdhëniet shumë të mira bilaterale dhe bashkëpunimin konstruktiv midis dy vendeve në shumë fusha. Ajo shpreh besimin se këto marrëdhënie do të forcohen edhe më tej gjatë mandatit të kryeministrit Kurti.

Solbergu thekson se integrimi i mëtejshëm euroatlantik është çelës për stabilitetin dhe zhvillimin ekonomik në Kosovë.

Ajo siguron mbështetjen e plotë të Norvegjisë për proceset e nevojshme të reformave dhe për ambiciet e Kosovës për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian.

Më tej, ajo cilëson se normalizimi i marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë do të ishte një hap i rëndësishëm përpara në këtë drejtim, ndërsa siguron se Norvegjia do të ndjekë nga afër zhvillimet dhe do të vazhdojë të sigurojë ndihmë në këtë proces.

Në përmbyllje të letërurimit, kryeministrja Solberg shpreh dëshirën për t’u takuar me kryeministrin Kurti dhe për të vazhduar forcimin e bashkëpunimit në fushat me interes të përbashkët.

Kujtojmë se kryeministri i Kosovës është i martuar me norvegjezen Rita Augestad Knudsen, me të cilën ka një vajzë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme