Kuvendi nuk zgjedh gjyqtarët e Kushtetueses, as në votimin e dytë

Prishtinë | 18 Maj 2018 | 18:48 | Nga Donika Osmani Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

(E plotësuar) Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur të zgjedhë, as në raundin e dytë, gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese nga komuniteti shqiptar.

Më herët, Kuvendi zgjodhi dy anëtarët nga radhët e komuniteteve.

Në votim morën pjesë 108 deputetë, ndërsa rezultatet e votimit janë:
Nexhmi Rexhepi mori 60 vota
Safet Hoxha – 59 vota
Remzije Istrefi-Peci – 58 vota
Shkemb Manaj – 42 vota
Hajzer Salihu – 35 vota
Vigan Qorrolli – 19 vota

Kuvendi nuk arrin të zgjedhë asnjë gjyqtar shqiptar për Gjykatën Kushtetuese

Kuvendi i Republikës së Kosovës në seancën plenare të mbajtur sot ka votuar për zgjedhjen e  gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Në votim morën pjesë 115 deputetë. Asnjë nga kandidatët e komunitetit shqiptar nuk mori votat e mjaftueshme, prandaj shkohet prapë në votim, raporton Ekonomia Online.

  1. Remzije Istrefi-Peci mori 75 vota
  2. Nexhmi Rexhepi – 60 vota
  3. Safet Hoxha – 51 vota
  4. Shkëmb Manaj – 48 vota
  5. Hajzer Salihu – 40 vota
  6. Vigan Qorolli – 37 vota.

Shqipe Ibraj-Mala me 11 vota dhe Nebojsha Boriqiq me 0 vota largohen nga lista e votimit.

Ndërsa, Radomir Laban nga komuniteti serb dhe Bajram Latifi nga “komunitetet e tjera” kanë fituar vendin në Gjykatën Kushtetuese.

Të ngjashme