Lajçak në Itali informon për zhvillimet në dialog

Prishtinë | 18 Nën 2021 | 13:49 | Nga Ekonomia Online

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar një takim me nënsekretarin italian të shtetit Benedetto Della Vedovam për zhvillimet e fundit në Ballkan.

Ai gjithashtu falënderoi Italinë për mbështetjen që i ka dhënë atij në rolin ndërmjetësues të dialogut.

“E përditësova për gjendjen aktuale të dialogut dhe hapat që kemi përpara. Faleminderit Italisë për mbështetjen e saj të madhe për punën time dhe integrimin e rajonit në BE”.

Takimi i fundit mes Kosovës dhe Serbisë në nivel teknik ishte më 16 nëntor. Lajçak zhvilloi takime të ndara me kryenegociatorët, por nuk pati takim trepalësh.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme