LDK-ja kërkon shkarkimin e menaxhmentit të “Drinit të Bardhë” dhe “Hidroregjionit Jugor”

Prishtinë | 09 Kor 2019 | 15:23 | Nga Norë Kelmendi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryetari i Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, Driton Selmanaj, ka folur lidhur me raportin financiar të dy kompanive nga Prizreni të cilat raportuan para këtij komisioni, atë të ujitjes “Drini i Bardhë” dhe “Hidroregjioni Jugor”, raporton Ekonomia Online.

 Selmanaj tha se LDK-ja kërkon shkarkimin menaxherial të këtyre kompanive.

“Zyra Kombëtare e Auditimit po shpërfaqë keqmenaxhimin e parasë publike që po bëhen nga ndërmarrjet publike. Vlerësimi që ZKA i ka dhënë për këto dy institucione, janë ndër më negativët. Të dy rastet na dëshmojnë që këto dy institucione raportet e tyre financiare nuk i kanë në përputhje me standardet e kontabilitetit. Sipas vlerësimit tonë, ne do të kërkojmë nga Qeveria që gjithë stafin menaxherial të këtyre kompanive t’i shkarkojë dhe të marrë nën administrim këto dy kompani”, tha Selmanaj.

Lexo më shumë:

Të ngjashme