LDK thotë se Qeveria ka mungesë të strategjisë: S’ka parime të qarta karshi dialogut me Serbinë

Prishtinë | 16 Maj 2021 | 12:25 | Nga Erdonita Hebibi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Në një konferencë për medie, Lidhja Demokratike e Kosovës tha se Programi i Qeverisë për politikën e Jashtme është më shumë i natyrës dëshirore, pasi nuk ka plan e as strategji, raporton Ekonomia Online.

Nënkryetarja e LDK-së dhe njëherësh koordinatorja e departamentit për politikë të Jashtme, Shqipe Mjekiqi, tha se Programi i Qeverisë së re është sipërfaqësor.

E pyetur nga Ekonomia Online, nëse Lëvizja Vetëvendosje ka hequr dorë nga parimet e dialogut me Serbinë sa i kishte gjatë kohës në opozitë, Mjekiqi tha se kjo parti ka ndryshuar qëndrim ndaj shumë çështjeve me ardhjen në pushtet.

“Ka ndryshuar kurs sa  ishte në opozitë jo vetëm sa i përket dialogut por edhe ne shumë çështje të tjera”, tha Mjekiqi.

“LDK-ja e konsideron të rëndësisë të jashtëzakonshme konsolidimin e politikës së jashtme të Kosovës. Përfaqësimi i interesave të qytetarëve të Kosovës duhet të jetë prioritet për secilen qeveri, por programi i Qeverisë për politikën e jashtme është i natyrës dëshirore. Me një fjalë, s’ka strategji, s’ka plan veprimi. Programi nuk përmban asnjë fjalë për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, Interpol e të tjera. Qeveria ka mungesë të strategjisë për njohje të reja. Qeveria nuk e shpjegon se si do të arrihen fondet e IFA-së. Nuk ka strategji as për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Ne e konsiderojmë që procesi i heqjes së vizave për qytetarët e Kosovës është i vonuar. Bashkëpunimi me Shqipërinë përmendet në vetëm një paragraf, ndryshe nga premtimet gjatë zgjedhjeve të cilat nuk po konkretizohen”, ka thënë Mjekiqi.

Lexo më shumë:

Të ngjashme