Maliqi: Kam pasur një gjysmë simpatie për Kurtin, por është shumë dogmatik

Prishtinë | 12 Pri 2022 | 18:02 | Nga Ekonomia Online

Shkëlzen Maliqi ishte personazhi i radhës në “MONOKëL” nga Alisa Braho, ku foli për raportet me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, si dhe homologun kosovar, Albin Kurti.

“Edin e kuptoj si artist, pak është autokrat…normalisht, si Kadareja që thotë shkrimtari është autokrat dhe ua imponon dhe personazheve të tij se çfarë duhet të jenë”.

Ai tregoi edhe arsyet pse nuk shkon mirë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

“Me Albin Kurtin nuk i kam mirë punët prej fillimit. Kam pasur një gjysmë simpatie për të, por mendoj se është shumë dogmatik”.

Por, a pajtohet me qëndrimet e kryeministrit kosovar?

“Ndoshta kur kam qenë i ri kam menduar si ai, por tash që jam plakur jam bërë më konservativ”.

Të ngjashme