Media serbe: Kosova nuk është në rendin e ditës së UNESCO

Prishtinë | 04 Tet 2017 | 17:32 | Nga

Kosova deri më tash nuk ka bërë kërkesën zyrtare për pranim në UNESCO dhe për këtë arsye nuk është në rendin e ditës të takimit të Këshillit Ekzekutiv që fillon sot.

Në këtë takim caktohet rendi i ditës për Konferencën e Përgjithshme që do të mbahet në nëntor, raporton rts.

Pasi që takimet plenare fillojnë të hënën, shanset që Kosova të bëjë kërkesë janë minimale, ka thënë ambasadori i Serbisë në UNESCO Darko Tanaskoviq, transmeton Koha.net.

Tanaskoviq thotë se delegacioni i Serbisë e mban situatën në kontroll porse shton se megjithatë nuk do t’ia lërë asgjë rastit dhe se do të jetë gjithnjë i gatshëm.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme