Ministria e Jashtme prezanton dy projekte për diasporën, Gërvalla i konsideron të rëndësishme

Prishtinë | 26 Kor 2022 | 11:30 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Ministrja e Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka bërë të ditur se nga 27 korriku e deri më 7 gusht do të mbahet Karvani i Diasporës.

Në një konferencë për media të martën, Gërvalla ka thënë po ashtu se programi i dytë që ka paraparë ministria për diasporën këtë vit, ka të bëjë me diplomacinë publike.

“Programi i dytë i cili është fillimisht një program pilot është një program që ka të bëjë me diplomacinë publike. Është një interesim i natyrshëm i Republikës që të rinjtë që janë lindur e rritur në diasporë që ta njohin Kosovën përtej lidhjeve familjare”, ka thënë Gërvalla në konferencën bashkë me zëvendësministren e Jashtme, Liza Gashi.

Gashi ka bërë të ditur se platforma “ShijoKosovën” do të lansohet të mërkurën në Gjilan.

“Si Ministri e Punëve të Jashtme në kuadër të Karavanit është pikërisht programi i diplomacisë qytetare. Është program lidershipi i cili është i dizajnuar që të zgjasë 6 muaj. Ky program është si pjesë e ndërlidhjes së strategjisë për diplomaci qytetare. Ftoj të gjithë të rinjtë dhe të rejat që të jenë pjesë e programit dhe të presim një ndërlidhje të tyre”, është shprehur ajo.

Lexo më shumë:

Të ngjashme