Muja: Vendimi për të mos lëshuar targa ilegale ishte darkoduar edhe në vitin 2011 e 2016, por nuk ishte zbatuar asnjëherë

Prishtinë | 24 Nën 2022 | 11:27 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, në seancën të Kuvendit ka folur për marrëveshjen e arritur mes Kosovës e Serbisë në Bruksel lidhur me çështjen e targave.

Ai ka thënë se kjo marrëveshje erdhi si pasojë e vendosmërisë së Qeverisë së Kosovës për të ushtruar sovranitetin dhe për të luftuar bandat kriminale në veri.

Muja para deputetëve është shprehur se vendimi i Serbisë për të mos lëshuar targa ilegale ishte darkoduar edhe në vitin 2011 dhe 2016, por nuk ishte zbatuar asnjëherë.

“Tërheqje të tilla të Serbisë brenda një periudhe të shkurtër janë manifestuar edhe te pranimi i letërnjoftimeve të Kosovës, pranimi i targave të Kosovës, heqja e taksës kufitare për qarkullim. Ngjashëm Serbia është detyruar ta pranojë marrëveshjen për energjinë dhe eliminimin e zgjedhjeve nga strukturat paralele serbe. Ishte qasja dhe vendosmëria e Qeverisë së Kosovës për të ushtruar sovranitetin që kanë prodhuar këto efekte”, ka deklaruar ai.

Ai tutje ka thënë se Ngjarjet e fundit dhe marrëveshja e arritur dje manifestojnë ndryshim rrënjësor në pozitën e Kosovës karshi proceseve rajonale dhe atij të normalizim it të marrëdhënieve me Serbinë.

Mes tjerash, Muja ka deklaruar se “qasja racionale e peshimit të opsioneve dhe skenarëve bëhen shpesh pre e sulmeve klishe nga dezinformatorë të skenës politike në Kosovë, por edhe profiterë të status-quos dhjetëvjeçare”. 

Lexo më shumë:

Të ngjashme