Musliu e quan skandaloz vendimin e fundit të Qeverisë: Legalizon korrupsionin

Prishtinë | 23 Nën 2022 | 12:04 | Nga Ekonomia Online

Betim Musliu nga Instituti i Kosovës për Drejtësi e ka cilësuar skandaloz vendimin e Qeverisë Kurti për kthim të pagave në sistemin e drejtësisë, sikur para rritjes që ishte bërë nga Qeveria Haradinaj më 2017.

Qeveria të mërkurën vendosi që të kthejë pagat në këtë sistem sikur para rritjes prej gati dyfish që kishte vendosur Haradinaj. Vendimi i parapriu miratimit të projektligjit për paga, që i është dërguar Kuvendit për miratim.

Sipas Musliut, vendimi për kthim të pagave në nivelin e para pesë vjetësh e shkatërron sistemin e drejtësisë.

“Vendimi i fundit i Qeverise Kurti është vendim skandaloz që e shkatërron sistemin e drejtësisë – edhe ashtu të lodhtë, është vendim që e shkatërron sigurinë juridike, është vendim që përfundimisht e legalizon korrupsionin në sistemin e drejtësisë. Eh tash kreditë e një pjese të gjykatësve dhe prokurorëve paramendojeni qysh kanë me u pagu?! Tmerr!” ka shkruar ai në Facebook.

Të ngjashme