Mustafa kujton veprimtarët e shquar Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka

Prishtinë | 17 Jan 2020 | 15:15 | Nga Ekonomia Online

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përkujton veprimtarët Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka.

“Më 17 janar 1982, Kosova humbi tre kolosë të lëvizjes për liri, Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën.

Ata u vranë në përpjekje për ta shuar luftën epike të popullit të Kosovës për çlirim. Jusufi, Bardhoshi e Kadriu janë Heronj të Kosovës, e idealet e tyre triumfuan mbi qëllimet kriminale të atyre që i vranë.

Kosova ka humbur shumë gra e burra të shkëlqyeshëm, patriotë e intelektualë, gjatë dekadave të luftës për liri. Por, synimet e tyre për Kosovën shtet sovran dhe të pavarur u jetësuan.

Populli i Kosovës do t’i nderojë përjetë figurat dhe vlerat e tij kulmore, që vunë bazat e shtetit tonë demokratik.”

Të ngjashme