Nënkryetarja e VV-së: S’ka Qeveri pa fituesin, Kurti ishte Kryeministri më i mirë

Prishtinë | 29 Mar 2020 | 18:14 | Nga Ekonomia Online

Zëvendësja e Albin Kurtit në parti, Arbërie Nagavci, po paralajmëron se ka nisur koordinimi për krijimin e një Qeverie pa Vetëvendosjen. Ka thënë se në këtë projekt janë bashkuar Presidenti i Republikës, LDK, AAK e NISMA.

“Nuk ka qeveri pa fituesin e zgjedhjeve”, ka thënë ajo.

Këtë paralajmërim, Nagavci e ka bërë disa ditë pasi Presidenti paralajmëroi se prej të hënës do të nisë konsultimet me partitë politike për të themeluar Qeverinë e re.

“Por e vërteta është se ju keni koordinuar qëndrimet me Presidentin Thaçi të krijoni një qeveri pa LV!, një qeveri me AAK e NISMA, atë që me të drejtë i akuzonit deri dje”, ka shkruar Nagavci, në një reagim në Fb.

Mirëpo, kjo zyrtare e VV’së ka dhënë edhe përgjigjen për projektin LDK-NISMA-AAK.

“Por kjo nuk është e mundur. Në këtë ngutin tuaj të jeni dhe një herë në shërbim të Thaçit nuk do të keni sukses, andaj dhe propaganda nuk do të iu bëj punë”, ka shtur ajo.

Albin Kurti u rrëzua me votat e 2/3 të deputetëve të Parlamentit të Kosovës pas shkarkoi Nënkryetarin e LDK’së nga pozita e Ministrit në kohën kur Kosova ballafaqaohet me virusin korona.

Kurti dhe as Vetëvendosje s’kanë pranuar të heqin krejtësisht taksën ashtu siç ka kërkuar SHBA’ja. Megjithëkëtë, ka nisur heqja graduale e taksës ndaj lëndës së parë të ardhur nga Serbia e Bosnja. Është paralajmëruar se nga një prilli hiqet krejtësisht taksa. Kanë thënë se do të vendosin reciprocitetin ashtu siç është në programin qeveris. Por se një ide e tillë kundërshtohet po ashtu nga Amerika.

Sidoqoftë, Arbërie Nagavci, ka folur fjalë të mira për Shefin partiak. Ka thënë se Kosova kishte Kryeministrin më të mirë.

“Pasi morët mbi vete turpin që të lini Kosovën pa Qeveri në kohë të pandemisë botërore, pasi votuat mocionin e mosbesimit për Qeverinë që po bënte një punë të shkëlqyeshme edhe në menagjimin e përhapjes së infektimit dhe shërimit të të identifikuarve pozitiv, tani keni filluar propagandën ndaj Kryeministrit më të mirë që ka pasur vendi”, ka shtuar ai.

Të ngjashme