Pacolli: Izolimit të padrejtë po i vjen fundi

Prishtinë | 18 Kor 2018 | 08:51 | Nga

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, bashkë me kryeministrin Ramush Haradinaj, kryeparlamentarin Kadri Veseli, zv.kryeministrin Fatmir Limaj, zv. kryeministrin Dardan Gashi si dhe ministrin e Jashtëm Behgjet Pacolli, po qëndrojnë në Bruksel ku do të kenë takime me zyrtarë evropianë.

Presidenti Thaçi do të takohet me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa i tërë delegacioni i Kosovës pritet që të takojë Përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian Federica Mogherini.

Zv/kryeministri Pacolli, përmes një postimi në Facebook, është shprehur optimist se liberalizimit të vizave po i vjen fundit.

“Sot është ditë e madhe për Kosovën evropiane. Izolimit të padrejtë për qytetarëve po i vjen fundi. Sot do të marrim raportin pozitiv për vizat si hap i parë drejt liberalizimit”, u shpreh Pacolli, raporton Koha.net.

“Kosova në BE dhe NATO është ëndrra jonë e përbashkët”, theksoi ai në fund.

Komisioni Evropian, pas takimit të kolegjit të Komisarëve, të mërkurën pritet të dalë me njoftimin se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet nga procesi i dialogut për liberalizim vizash, shkruan sot Koha Ditore.

Një veprim i tillë i Komisionit Evropian ishte pritur shumë më herët, sidomos pasi Kuvendi i Kosovës kishte ratifikuar Marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, e që ishte paraqitur si kusht shtesë në këtë proces.

Por më pas doli që ai nuk ka qenë kushti i fundit, sepse BE-ja insistonte edhe në një raportim se Kosova ka përmbushur kushtin tjetër, atë të dëshmive konkrete në luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit në nivelin e lartë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme