PDK-ja kërkon që Burgu i Prishtinës të shndërrohet në muze

Prishtinë | 12 Pri 2019 | 10:34 | Nga Emine Shehu Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Deputeti Nait Hasani në emër të grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, paraqiti kërkesën që Burgu i Prishtinës të shndërrohet në muze, raporton Ekonomia Online.

Në seancën e rregullt të Kuvendit të Kosovës, Hasani tha se ky burg do t’i mbledhë të gjitha trashëgimitë tona.

“Kërkesa jonë është drejtuar kryeministrit, presidentit, që ky burg të shpallet muze që ta kemi një të kaluar tonën, një histori tonën, ta dimë se kush jemi. Kemi dëshmi që ky burg është propozuar që ta s’zhdukin si trashëgimi. Po kërkoj që kryeministri apo kryeparlamnetari ta shpallin muze të trashëgimisë së vuajtjeve të popullit tonë. Ky burg do jetë burg që do ti mbledhë të gjitha trashëgimitë tona”, tha Hasani.

?DREJTPËRDREJT – Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. Në rend dite janë 17 pika: shqyrtimi i propozim-amendamentit nr. 26 në Kushtetutën e Kosovës; votimi i Projektligjit për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së; Raporti i Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me shpenzimet për lobim nga ana e Presidencës dhe Qeverisë etj

Posted by EkonomiaOnline on Friday, April 12, 2019
Lexo më shumë:

Të ngjashme