Projektligji për Gjykatën Komerciale procedohet në Kuvend – Haxhiu: Mundësohet zhvillimi ekonomik

Prishtinë | 22 Qer 2021 | 13:36 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Qeveria e Kosovës ka miratuar Projektligjin për Gjykatën Komerciale, raporton Ekonomia Online.

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu tha se krijimi i Gjykatës Komerciale do të mundësojë zhvillimin ekonomik dhe krijimin e vendeve të reja të punës.

“Ky projektligj është zotim i përmbushur. Duke pasur parasysh ngarkesat e gjykatave themelore trajtimi i të cilave zgjat me vite të tëra ka lindur nevoja e një krijimi të ri juridik, me anë të këtij projektligji për trajtimin e konteksteve komerciale”.

“Themelimi i saj do të mundësojë zhvillimin ekonomik dhe krijimin e vendeve të reja të punës”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme