Prokurorët dhe gjyqtarët s’do të marrin pagat e rritura pa vendosur kushtetuesja

Prishtinë | 23 Mar 2018 | 12:48 | Nga Valbona Bytyqi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozimin për aprovimin e shtesave për vitin 2018 për stafin administrativë në Prokurorinë Speciale,raporton EkonomiaOnline.

Mirëpo aprovimin e njëjtë qeveria nuk e ka bëtë edhe për prokurorë dhe gjyqtarë.

Sipas kryeministrit Haradinaj, një vendim i tillë nuk mund të merret derisa të vërtetohet kushtetueshëmria apo jo e vendimin të qeverisë për rritjen e pagave në të cilën përfshihen edhe ato të prokurorëve dhe gjyqtarëve.

“Ky vendim nuk mund të realizohet për gjyqtarë dhe prokurorë derisa të merret vendimi nga gjykata kushtetuese për vendimin e qeverisë”, tha Haradinaj.

Lexo më shumë:

Të ngjashme