Qeveria e fillon mbledhjen me një minutë heshtje për viktimat e aksidentit në Bullgari

Prishtinë | 24 Nën 2021 | 10:50 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Mbledhja e Qeverisë së Kosovës ka filluar me një minutë heshtje për nderë të 46 viktimave të aksidentit tragjik në Bullgari.

Në emrin e tij dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, kryeministri Albin Kurti u shprehu ngushëllimet më të sinqerta familjeve, që humbën më të dashurit në këtë fatkeqësi, ndërsa të lënduarve u dëshiroi shërim të shpejtë.

“Urojmë që tragjeditë e tilla të mos na përsëriten”, u shpreh ai.

Fjala e plotë e kryeministrit Kurti:

Të nderuar zëvendëskryeministra Besnik Bislimi dhe Emilja Rexhepi,

Të nderuar ministra dhe zëvendësministra,

Të nderuar qytetarët të Republikës,

Një udhëtim, që do të duhej të përmbyllej me gëzimin e kthimit në shtëpi dhe evokim kujtimesh të freskëta, u ndërpre tragjikisht në orët e para të mëngjesit të djeshëm, në autostradën “Struma” në Bullgari.

46 udhëtarë, prej tyre 12 fëmijë, nuk arritën t’u mbijetojnë flakëve të zjarrit, që kaploi autobusin, i cili po kthehej nga Turqia në Maqedoninë e Veriut.

Republika e Kosovës bashkëndjen me Maqedoninë e Veriut dhe të gjithë shqiptarët e tronditur nga kjo tragjedi kombëtare.

Në emrin tim dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjeve, që humbën më të dashurit në këtë fatkeqësi. Të lënduarve u dëshirojmë shërim të shpejtë dhe urojmë që tragjeditë e tilla, të mos na përsëriten.

Në shenjë solidarizimi dhe nderimi për qytetarët e Maqedonisë së Veriut, dita e sotme në Kosovë, është ditë zie shtetërore.

I nderuar kabinet qeveritar,

Ju ftoj për një minutë heshtje në nderim të 46 jetëve të humbura tragjikisht.

I përjetshëm qoftë kujtimi për ta!

Lexo më shumë:

Të ngjashme