Helmimi i qytetarëve nga uji në Deçan, Qeveria shkarkon Bordin e “Hidrodrinit”

Prishtinë | 13 Tet 2021 | 11:45 | Nga Kastriot Kokollari Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Në mbledhjen radhës Qeveria e Kosovës ka emëruar bordet e tri ndërmarrjeve publike, raporton Ekonomia Online.

Ajo ka emëruar bordet, e “Ibër Lepenci”,  Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Hidroregjoni Jugor” dhe Ndërmarrjes Publike të Ujësjellësit “Bifurkacioni”.

Ndërsa, është bërë shkarkimi i Bordit të Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Hidrodrini”.

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi tha se kërkesa për emërimet është bërë për shkak të skadimit të mandatit të bordeve.

“Qeveria ka kompetencën për ushtrimin e të drejtave të aksionarit në ndërmarrjet publike. Hydet Myrdyti emërohet kryeshefe e ndërmarrjes ‘Ibër Lepenci’ dhe Avni Gjonbalaj si anëtar”.

Ndërsa për shkarkimin e bordit të “Hidrodrinit”, Bislimi tha se shkarkimi i Bordit vjen pas helmimit të qytetarëve në Deçan, raporton EO.

“Kërkesa për shkarkimin e Bordit, bëhet për arsye se i njëjti bord ka dështuar në përmbushjen e detyrimeve”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme