Server: Vuçiq nuk do ta zgjidh çështjen e Kosovës as këtë mandat, as mandatin tjetër

Prishtinë | 13 Tet 2021 | 09:02 | Nga Ekonomia Online

Profesori amerikan Daniel Server deklaroi se është bërë e qartë se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk është ulur më “në dy karrige”, por në një, përballë Rusisë dhe Kinës.

“Vuçiq tha qartë se nuk do ta zgjidhë çështjen e Kosovës para zgjedhjeve të vitit të ardhshëm, dhe ndoshta jo në mandatin tjetër nëse zgjidhet. Pra, ai nuk është ulur më në dy karrige, por në një karrige që drejtohet drejt Rusisë dhe Kinës”, tha Server për televizionin H1, i pyetur në lidhje me frustrimin e udhëheqësve të BE -së në lidhje me marrëdhëniet e Beogradit me Pekinin dhe Moskën.

Server, një ekspert për Ballkanin, tha gjithashtu se ai pa një problem me korrupsionin në Serbi të ngjashëm me atë në pjesët e tjera të Ballkanit.

“Pse Albin Kurti u bë Kryeministër i Kosovës?” Kishte një ndjenjë publike se korrupsioni ishte jashtë kontrollit dhe se ai do të ishte në gjendje ta kontrollonte atë. Kur bëhet fjalë për Serbinë, mendoj se është e qartë, ata kanë qenë në pushtet për ca kohë dhe elita ekzistuese në Serbi po vjedh shumë. Unë nuk jam kundër njerëzve që e kuptojnë këtë dhe e marrin parasysh kur shkojnë në votime”, tha Server.

Ai tha se Vuçiç arriti të shtypë opozitën, pastaj mediat ashtu edhe gjykatat janë nën kontrollin e tij, dhe kjo do të thotë se ka shumë të ngjarë, nëse një udhëheqës i fortë i Liberal
Demokratëve nuk do të paraqitet, ai do të rizgjidhet sërish.

Server, profesor në Universitetin Johns Hopkins, tha se samiti i javës së kaluar i Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor në Slloveni e lë derën hapur për zgjerimin e BE, por se është e qartë se vendet kandidate do të duhet të përmbushin kushte shumë të rrepta.

“Unë mendoj se është shumë herët për të folur për një datë, sepse këto vende janë shumë larg përmbushjes së kritereve dhe nuk mendoj se përmendja e vitit 2030 si një datë do të ishte pozitive”, tha Server.

Ai tha se mendon që “një ose dy vende” mund të bëhen anëtare të Bashkimit para vitit 2030, duke thënë se Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut “mbeten të orientuara drejt Perëndimit dhe anëtarësimit në BE”, por që ata duhet “të bëhen shumë serioz veçanërisht kur bëhet fjalë për zbatimin e ligjeve të BE -së dhe ruajtjen e demokracisë dhe një shoqërie të hapur”.

Serveri tha se qeveria në Serbi ka ri-futur autokracinë dhe ka drejtuar politikën e saj të jashtme drejt lindjes. “Kjo vlen edhe për disa vende të tjera në Ballkanin Perëndimor, por në një masë të caktuar edhe për Malin e Zi. “Mali i Zi ka një qeveri që i do rusët, madje qeveria e mëparshme kishte investime të mëdha nga Kina, në formën e një autostrade që po ndërtohet”, tha ai.

I pyetur se çfarë mendonte kur shkroi më herët se “Serbia është e humbur tani për tani”, Server tha se ishte mesazhi i tij për “kolegët në Uashington”, lidhur me faktin se nuk ka media të lirë ose gjyqësor të pavarur në Serbi, dhe se atje është një opozitë kryesisht nacionaliste.

“Mesazhi im drejtohet drejt Uashingtonit dhe Brukselit, që ata të zgjohen dhe të kuptojnë se shpresat që kishim për Serbinë pas rënies së Millosheviqit dhe pas ngritjes së Vuçiçit janë zhdukur”, tha Server.

Ai deklaroi se në Perëndim, “të gjithë menduan se Vuçiq mund të jetë njeriu që do ta udhëheqë Serbinë në drejtim të Perëndimit”, por ai e mohoi atë me sundimin e tij.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme