Serwer i bindur për arritjen e një ujdie Kosovë-Serbi, por jo së shpejti

Prishtinë | 16 Qer 2021 | 10:05 | Nga Ekonomia Online

Daniel Serwer, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Washington, është i bindur se një marrëveshje do të arrihet midis Kosovës dhe Serbisë, por beson se kjo nuk do të ndodhë në muajt e ardhshëm. Daniel Serwer Daniel Serwer, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Washington, është i bindur se një marrëveshje do të arrihet midis Kosovës dhe Serbisë, por beson se kjo nuk do të ndodhë në muajt e ardhshëm.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai vlerësoi se takimi midis presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit Albin Kurti është një sinjal pozitiv, por ai është i mendimit se nuk është mirë që, pasi ai tha, “ata duhet të flasin për njëri-tjetrin në një kontekst negativ”.

Ai thekson se Vuçiq e bëri të qartë se nuk është i gatshëm të ndërmarrë, siç tha ai, “hapa të guximshëm siç është njohja e pavarësisë së Kosovës” përpara zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në Serbi.

“Kur bëhet fjalë për Kurtin, ka disa çështje. Çfarë mund të presë të fitojë nga e gjithë kjo. Ai do ta bëjë atë pyetje dhe do të kërkojë një përgjigje adekuate për të “, tha Serwer

Edhe pse është i bindur se do të arrihet një zgjidhje, Server beson se shumë gjëra duhet të ndodhin para kësaj, me referencë të veçantë për “njohjen e Beogradit se ai ka humbur sovranitetin e tij mbi Kosovën”.

“Unë nuk pres që Beogradi të sundojë kurrë më përsëri Kosovën. Nuk flitet për këtë, por mendoj se mund të jem një vend mik dhe shpresoj që të jetë kështu. “Nuk ka kuptim të përplasemi në mënyrë diplomatike ose ushtarake.”

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme