Shefi i BE-së në Janjevë – inspekton investimet e bëra, interesohet për problemet e banorëve

Prishtinë | 14 Qer 2021 | 11:05 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë Tomas Szunyog ditën e hënë ka zhvilluar një varg vizitash dhe është takuar me përfaqësues lokal të Janjevës, raporton Ekonomia Online.

Ai ka inspektuar nga projektet e financuara nga BE-ja që kanë ndikuar në ruajtjen e trashëgimisë kulturore në Janjevë të Lipjanit.

Në këtë takim ambasadorët prezantuan  projektet e financuara nga BE-ja për të ruajtur trashëgiminë kulturore dhe fetarë, që promovojnë turizmin.

Gjithashtu edhe një projekt prej 2 milionë euro për ruajtjen dhe rigjenerimin e qendrës historike të Janjevës, si shtesë e fondit 1.4 milion euro të ndarë nga Qeveria, me zyrën e UNDP-së në Kosovë si partnere për implementim.

Pas takimit me komunitetin lokal, dhe përfaqësuesit e ministrisë dhe komunës Szunyoug vazhdoi vizitën në Xhaminë e Sulltan Murat Beut.

Lexo më shumë:

Të ngjashme