Tabloidi britanik: Von der Leyen trupërohet kur kryeministri i Kosovës i përmend “padrejtësinë e madhe”

Prishtinë | 06 Tet 2021 | 14:11 | Nga Ekonomia Online

“Presidentja e Komisionit Eropian, Ursula von der Leyen, u turpërua nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti, të mërkurën, para samitit BE-Ballkani Perëndimor në Slloveni, pasi tha se mosnjohja e pesë shteteve anëtare të BE-së për pavarësinë e Kosovës nga Serbia është “padrejtësi e madhe””, ka shkruar tabloidi britanik “Express”.

Gazeta shkruan se në këtë takim delegatët gjithashtu do të vlerësojnë përparimin e gjashtë prej shteteve të Ballkanit (Shqipëria, Bosnja, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia) drejt anëtarësimit të ardhshëm në BE, njofton Klan Kosova.

Ta pranishëm janë udhëheqësit e 27 vendeve perëndimore.

Të ngjashme