Tahiri: Braathu ka kontribuar pa asnjë kursim në ndërtimin e institucioneve demokratike

Prishtinë | 04 Jan 2021 | 11:54 | Nga Fitore Berisha Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Zëvendëskryeministri i Kosovës,  Besnik Tahiri, ka falënderuar ambasadorin Ambasadorin Jan Braathu, për shërbimin e tij në Kosovë në krye të OSBE-së, raporton Ekonomia Online.

Tahiri në një konferencë  për medie tha se Baraathu do të mbetet një ndër miqtë dhe diplomatët që ka shërbyer pa asnjë kursim në Kosovë.

“Ambasadori Braathu do të mbetet një ndër miqtë dhe ndër diplomatët që ka ndihmuar pa asnjë kursim  në ndërtimin e institucioneve demokratike në Kosovë,  dhe forcimin e partneritetit ndërkombëtar dhe shtyrjen e dialogut me komunitet”, ka thënë Tahiri.

Ai i ka uruar për misionin e ri ambasadorit Braathu si shef i OSBE-së në Serbi.

Ambasadori i OSBE-së Jan Braathu është shprehur mirënjohës ndaj institucioneve të Kosovës për bashkëpunimin. Derisa është shprehur i sigurt se Kosova nuk po e humb një shok, por tani do ta kenë një mik në Beograd.

“Ne kemi pyetur se çka mund të i’u ndihmojmë, këtu. Të jeni i sigurt se nuk po e humbni një shok, por do të keni një mik në Beograd”, tha ai duke iu referuar zëvendëskryeministrit Besnik Tahiri

Lexo më shumë:

Të ngjashme