Tahiri kritikon mazhorancën: E pakuptimtë që Ligji i pagave të mos sillet në Kuvend

Prishtinë | 25 Kor 2022 | 12:08 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, deklaroi se AAK-ja ka kërkuar interpelancë për ligjin e pagave dhe për ligjin për zyrtarët publikë.

Ai tha se është e pakuptimtë që pika për ligjin e pagave të shtyhet, e të mos sillet në Kuvend.

“Qeveria ka dështuar, por edhe ligji për zyrtarët publikë. Shumë agjensione kanë nisur të bëjnë rregullore të brendshme për pagat, në mungesë të ligjit. Janë mbi 3 mijë vende pune që nuk po mbushen në mungesë të veprimeve të Qeverisë”, shtoi Tahiri.

“Po ashtu, si grup parlamentar kemi kërkuar interpelancë për mungesën e Ligjit për Zyrtarët Publik. Shumë agjensione kanë filluar të bëjnë rregullore të veta për rregullim të pagave dhe rregullim të brendshëm. Si rrjedhojë, janë bllokuar punësimet në administratë shtetërore, e ku janë mbi 3 mijë vende të lira pune të paplotësuara për shkak të mungesës së veprimeve të Qeverisë”, tha Tahiri.

Lexo më shumë:

Të ngjashme