Tahiri në Bruksel: Theksova nevojën e përmbylljes së procesit të liberalizimit të vizave

Prishtinë | 11 Sht 2020 | 20:24 | Nga Ekonomia Online

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri ka vazhduar edhe sot takimet e nivelit të lartë në Bruksel.

Ai ka bërë të ditur se është takuar me raportuesen për Kosovën në PE, Viola von Cramon-Taubadel, Ambasadorin Norvegjez në

Belgjikë, z. Per Strand Sjaastad, Drejtorin e ri të Bankës Botërore për Kosovë, Massimiliano Paolucci si dhe shefin e Njësisë për Kosovën në Komisionin Evropian, z. David Cullen.

“Në këto katër takime falënderova BE-në për ndihmën e dhënë përgjatë viteve dhe theksova tri çështje kryesore:

1. Nevojën e përmbylljes sa më të shpejtë të procesit të liberalizimit të vizave;

2. Arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse në mes të Kosovës dhe Serbisë, e cila duhet të rezultojë me njohje reciproke dhe

3. Ndihma konkrete në menaxhimin e situatës së krijuar me COVID-19, për Pakon e rimëkëmbjes ekonomike dhe reformat në administratën shtetërore”, ka thënë Tahiri në rrjetin social Facebook.

Të ngjashme