Thaçi pas vendimit të Kushtetueses: Të formohet Qeveria e re

Prishtinë | 29 Maj 2020 | 10:50 | Nga Albana Hajdari Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Presidenti i vendit Hashim Thaçi në një konferencë për medie ka deklaruar se ka mirëpritur vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Thaçi potencoi se ka ndërmarrë hapa që kanë qenë në përputhje me Kushtetutën e vendit, raporton Ekonomia Online.

Presidenti i vendit Hashim Thaçi në një konferencë për medie ka deklaruar se ka mirëpritur vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Thaçi potencoi se ka ndërmarrë hapa që kanë qenë në përputhje me Kushtetutën e vendit, raporton Ekonomia Online.

“Si president i vendit e mirëpres vendimin e Gjykatës Kushtetuese që i hap rrugës formimit të Qeverisë re. Kam qenë i kujdesshëm me çdo hap. Kushtetuesja e konfirmoj se është institucioni më i lartë në vend”.

I pari i shtetit ftoj që të formohet sa më shpejt Qeveria e re. Ai ftoj edhe shoqërinë civile të respektojnë vendimin  Gjykatës Kushtetuese

“Duhet të sa me parë të formohet Qeveria e re. Iu bëjë thirrje të gjitha institucioneve e partive politike të zbatojnë të gjitha veprimet e Gjykatës Kushtetuese. Ftoj liderët institucional e partiak të punojnë së bashku të kemi rend të rregullt demokratik”.

“Edhe mediet e shoqërinë civile të veprojnë në këtë drejtim. Duhet të ruajmë rendin kushtetues dhe të drejtësisë në Kosovë”.

“Të punojmë se bashku që Kosova së shpejti të bëhet pjesë e NATO-s dhe BE-së. Të bëhemi bashkë që të ruajmë miqësinë me Amerikën”.

Thaçi potencoi se ka ndërmarrë hapa që kanë qenë në përputhje me Kushtetutën e vendit, raporton Ekonomia Online.

Lexo më shumë:

Të ngjashme