Tomë Gashi thotë se do të ketë bastisje të tjera

Prishtinë | 04 Nën 2020 | 12:20 | Nga Ekonomia Online

Avokati Tomë Gashi ka deklaruar se do të këtë edhe shumë bastisje të tjera, dhe për këtë ka fajësuar deputetët të cilët e votuan Gjykatën Speciale.

Sot në orët e hershme të mëngjesit janë bastisur shtëpitë e Jakup Krasniqit nga njësitë e EULEX-it, ky fakt ka nxitur reagimin e Gashit i cili tha se Policia e Prokurorisë Speciale në Hagë dhe Njësia e Specializuar e Policisë së EULEX-it mund të bastisin secilën shtëpi të qytetarëve të Republikës së Kosovës, sepse kështu kanë votuar deputetët e Republikës së Kosovës më 03 gusht 2015.

Statusi i plotë i Tomë Gashit:

BASTISTJET PËR TË CILAT KENI VOTUAR !
Bastistjet në shtëpitë e ish zëdhënësit të UÇK-së, z. Jakup Krasniqi janë duke vazhduar ende që nga ora 06.00 e mëngjesit dhe nuk dihet se kur do të përfundojnë.
Policia e Prokurorisë Special në Hagë dhe Njësia e Specializuar e Policisë së EULEX-it mund të bastisin secilen shtëpi të qytetarëve të Republikës së Kosovës, sepse kështu keni votuar, ju deputetët e Republikës së Kosovës më 03.gusht 2015.
Atyre nuk i nevojitet asnjë urdhëresë dhe as një leje nga asnjë Institucion i Republikës së Kosovës, sepse ju kështu keni votuar.
Këto njësi të policisë së specializuara nuk mund të bastisin asnjë shtëpi dhe nuk mund të arrestojnë asnjë serb të dyshuar për krime të luftës, asnjë serb që gjatë luftës ka vrarë fëmijë dhe shqiptarë civil të paarmatosur, asnjë serb që ka dhunuar dhe ka bë kërdi në Kosovë deri në gjenocid kundër nesh, sepse ju kështu keni votuar.
Gjykata Speciale ka akuzuar dhe do ti akuzoj hierarkin më të lartë të UÇK-së, sepse ju kështu keni votuar.
Gjykata Speciale do ti konfirmoj aktakuzat, sepse ju kështu keni votuar.
Gjykata Speciale do ti gjykoj pjesëtarët e UÇK-së, por jo ushtarët serb, jo policët serb, jo paramilitarët serb, jo hierarkin më të lartë të ushtrisë dhe policisë, sepse ju kështu keni votuar.
Ky është vetëm fillimi dhe asgjë ende nuk kemi parë, se çfarë do të na bëjë Gjykata Speciale, sepse ju kështu keni votuar.
Tani kemi tre pjesëtarë të UÇK-së në burg në Hagë dhe fatkeqësisht shumë shpejtë do të kemi edhe shumë të tejrë, sepse ju kështu keni votuar.
Gjykata Speciale ndal nga dal po na shëndrron ne shqiptarve nga viktima të luftës në agresor, sepse ju kështu keni votuar.
Bastisjet ende vazhdojnë dhe do të ketë edhe të tjera, sepse ju kështu keni votuar.
Skena të tilla si të sotme por edhe më të rënda do të shohim sëpaku edhe 10 vitet e ardhëshme, sepse ju kështu keni votuar.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme