Veseli: Nga sot gjendemi një hap më afër BE-së

Prishtinë | 24 Mar 2020 | 15:33 | Nga Ekonomia Online

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur vendimin e Këshillit të Ministrave për vendimin  e për hapjes  së negociatave ndërmjet BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Veseli ka shruar se ky ëshrë ngjarje e rëndësishme jo vetëm për këto dy shtete por edhe për Kosovën.

“Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bota. Këshilli i Ministrave të BE-së, sot, më në fund, vendosi që të japë dritën e gjelbër për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Urojmë përzemërsisht bashkëkombasit tanë të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Kjo ngjarje është e rëndësishme jo vetëm për këto dy shtete, por edhe për Kosovën e mbarë rajonin, sepse që nga sot gjendemi një hap më afër BE-së. Shpresoj që ky përmirësim i qëndrimit të BE-së përkundrejt Ballkanit Perëndimor, që po demonstrohet nga ky vendim, të ketë si hap tjetër të natyrshëm edhe liberalizimin e shumëpritur të vizave për qytetarët e Kosovës”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme