Veseli takon kadetin e parë kosovar i pranuar në Akademinë e Forcave Ajrore të ShBA-së

Prishtinë | 10 Maj 2020 | 11:11 | Nga Ekonomia Online

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka takuar të riun Albin Bytyçi i cili është pranuar si kadeti i parë kosovar që do të studiojë në Akademinë e Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Veseli e ka quajtur kënaqësi këtë takim, teksa ka thënë se pranimi i tij në këtë akademi është pasqyrim i bashkëpunimit të ngushtë në mes të SHBA-ve dhe Kosovës.

“Pata kënaqësinë që të takoja një të ri të talentuar dhe punëtor si Albin Bytyçi, nga Malisheva, i cili është pranuar si kadeti i parë kosovar që do të studiojë në Akademinë e Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pranimi e tij në këtë akademi prestigjioze, është pasqyrim i bashkëpunimit të ngushtë në mes të SHBA-ve dhe shtetit të Republikës së Kosovës si dhe dëshmi e konsolidimit të ushtrisë së re të vendit tonë”, ka shkruar Veseli.

Para nisjes për në Amerikë, Veseli i ka dhuruar Bytyçit stemën e UÇK-së, si përkujtim të faktit që Forcat e Armatosura të Kosovës janë trashëgimtare të denja të luftës sonë çlirimtare.

“Dikur ishin forcat ajrore amerikane që na mbronin e mbështesnin për të fituar lirinë e së shpejti do të kemi forcat tona ajrore për të mbrojtur pavarësinë, me pilotë që do të marrin kualifikimet më të mira amerikane. Pranimi është meritë e madhe edhe personale e Albin Bytyçit, pasi procesi i përzgjedhjes për këtë shkollë elitare është tejet i vështirë. Përveçse e përgëzova për këtë arritje i dhurova një stemë të UÇK-së, si përkujtim të faktit që Forcat e Armatosura të Kosovës janë trashëgimtare të denja të luftës sonë çlirimtare.

Pata kënaqësinë që të takoja një të ri të talentuar dhe punëtor si Albin Bytyçi, nga Malisheva , i cili është pranuar si…

Gepostet von Kadri Veseli am Sonntag, 10. Mai 2020

Të ngjashme