Vuçiq: Erdogani më tha se është e rëndësishme të arrihet një zgjidhje kompromisi në dialog

Prishtinë | 18 Sht 2021 | 14:10 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar sot me homologun e tij turk, Rexhep Tayyip Erdogan, në Vilën Vahdettin në Stamboll.

Vuçiq pas takimit ka thënë se kanë biseduar edhe për dialogun Kosovë-Serbi, i cili mbështetet nga Erdogan.

Ai deklaroi se me presidentin turk pos për dialogun kanë diskutuar edhe për rajonin, transmeton Klankosova.tv.

“Ajo që është e rëndësishme është se presidenti turk mbështet dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës dhe beson se është e rëndësishme të arrihet një zgjidhje kompromisi”,ka thënë Vuçiq.

Presidenti serb theksoi se ata biseduan edhe për investimet e reja turke në Serbi, duke shtuar se beson që deri në fund të vitit Erdogan do të shkojë për vizitë në Serbi, shkruan B92.

Të ngjashme