Vuçiq: ROSU mund të hyjë në veri vetëm me dy kushte

Prishtinë | 26 Dhj 2018 | 08:37 | Nga Ekonomia Online

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se përveç FSK-së, as njësia speciale e Policisë së Kosovës, ROSU, nuk mund të hyjë në veri të Kosovës, njofton Klan Kosova.

“E vërteta e vetme është se edhe ROSU-s i duhen dy kushte për të hyrë në veri – e para pëlqimi nga KFOR-i dhe e dyta pajtimi nga komuniteti serb”, ka thënë Vuçiqi për B92.

Ai ka thënë se me marrëveshjen e Brukselit, të vitit 2013, është garantuar që NATO’ja është ajo që ka për detyrë të ruajë sigurinë në Kosovë.

“Kjo është e gjithë e vërteta. Kushdo që thotë ndryshe, është gënjeshtari më i keq”, përfundoi Vuçiq.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme