VV-ja kërkon nga KQZ-ja t’i drejtohet IKShPK-së për organizmin e zgjedhjeve në Podujevë

Prishtinë | 07 Tet 2020 | 14:44 | Nga Kastriot Kokollari Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Në mbledhjen e KQZ-së, nga anëtari i Vetëvendosjes është kërkuar që të bëhet kërkesa në IKSHPK, për të bërë vlerësimin e situatës nëse mund të organizohen zgjedhjet në Podujevë, raporton Ekonomia Online.

Një kërkesë e tillë ka ardhur nga Alim Rama, anëtarë i KQZ-së, nga VV. Por kërkesa e tij ka ngjallur reagime nga LDK e PDK.

“Së pari të bëhet kërkesa për IKSHPK-në nga KQZ-ja, për mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë dhe kërkojë sërish që KQZ-ja të kërkojë rivlerësimin e situatës epidemiologjike”, tha ai.

Kryeshefi Burim Ahmetaj ka thënë se do të krijohet një komision për mbikëqyrjen financiare.

“Në planin e punës në KQZ janë edhe plotësim ndryshimet e reformës zgjedhore, pra e kemi ndërtuar dinamikën se do. të veprojmë dhe jemi në fazën e draftimif. Sekretariati ka kryer pjesën e parë të regjistrimit të KQZ-së dhe jemi në fazën e parë ku do të krijohet komisioni për mbikëqyrje financiare.”

Ndërsa raporti financiar i subjekteve politike nuk trajtua  sot për arsye se është kërkuar intepretin ligjor.

Lexo më shumë:

Të ngjashme