VV-ja prezanton kandidatët për deputetë, Kurti tregon cili do të jetë vendimi i parë si kryeministër

Prishtinë | 14 Sht 2019 | 11:42 | Nga Kastriot Kokollari Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Lëvizja Vetëvendosje ka prezantuar 110 kandidatët për deputetë për zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit, raporton Ekonomi Online.

I nominuari për kryeministër, njëherit edhe kryetari i kësja partie, Albin Kurti tha se në listën e kandidatëve për deputetë gjenden njerëz më përgatitje, shkollim e dinjitet.

Kurti tha se pa hyrë në zyrën e kryeministrit unë do të fillojë të kthejë trungun që ka ikur nga ky vendi.

“Prandaj ende pa hyr në zyrën e kryeministrit unë do të filloj tw kthej trungun që ka ikur nga vendi. Ajo çka presin qytetarët është luftimi i krimit të organizuar, lufta e korrupsionit si dhe shumë punë në shëndetësi dhe arsim. Populli i varfër i Kosovës nuk mund ta duron luksin e qeveritarëve”.

“Do të angazhohem për mbrojtjen e tërësi  territoriale për garantimin e lirive dhe të drejtave të njeriut në përputhje me ligjin e vendit. Kuvendi është vendi ku përfaqësohet populli ku flitet për popullin dhe në emër të popullit”.

Kurti tha se Kuvendi është vendi kur përfaqësohet populli dhe flitet për të.

“Vendimet për luftën dhe paqen merren nga Parlamenti. Pikërisht se parlamenti është kaq i rëndësishëm, përfaqësuesit tanë duhet të ishin njerëzit më të përgatitur”.

Kurti pohoi se në historinë e parlamentit kosovarë nuk ka pasë vlera dhe virtyte nga deputetët, duek shtuar se Kuvendit i munguan deputetët me dije dhe përvojë, raporton EO.

“Për fat të keq në historinë e parlamentit të Kosovës vlerat e deputetëve kanë munguar. Në mungesë vlerash ne kemi parë se disa deputetë kanë ndryshuar qëndrimet brenda një dite apo brenda një seance. Lista e VV është dëshmi e një qasje ndryshe për ndryshim”.

“Lista jonë përbëhet nga burra e gra me atdhedashuri të madhe. Mbi të gjitha lista jonë përbëhet nga njerëz me plot shpresë dhe shumë guxim. Njerëz me parime e vlera për të marshuar drejt një të ardhme ndryshme të cilën e meritojmë”.

Kjo është Lista për deputetë nga VV:

1. Albin Kurti
2. Glauk Konjufca
3. Albulena Haxhiu
4. Arben Vitia
5. Yllza Hoti
6. Liburn Aliu
7. Fatmire Mulhaxha Kollqaku
8. Haki Abazi
9. Xhelal Sfeçla
10. Rexhep Selimi
11. Arbërie Nagavci
12. Hekuran Murati
13. Fitore Pacolli
14. Taulant Kryeziu
15. Hajrullah Çeku
16. Avni Zogiani
17. Saranda Bogujevci
18. Jahja Koka
19. Ismail Kurteshi
20. Mefail Bajqinovci
21. Vlera Gjakova
22. Valon Ramadani
23. Mimoza Kusali Lila
24. Fitim Uka
25. Hydajet Hyseni
26. Mevlyde Hyseni
27. Shpejtim Bulliqi
28. Faruk Mujka
29. Artan Abrashi
30. Tinka Kurti
31. Sylejman Çerkezi
32. Beni Kizolli
33. Arjetë Rexhepi
34. Arbër Rexhaj
35. Sabri Kiçmari
36. Drita Millaku
37. Sami Kurteshi
38. Ali Lajçi
39. Jetmira Vrenezi
40. Mentor Hyseni
41. Arbëreshë Kryeziu Hyseni
42. Ajet Potera
43. Venera Llunji
44. Albin Gashi
45. Hysamedin Feraj
46. Gani Krasniqi
47. Zekë Sinanaj
48. Labinotë Demi Murtezi
49. Besim Muzaqi
50. Yll Rugova
51. Besa Berberi
52. Nezir Bejta
53. Mimoza Shala
54. Nevzat Isufi
55. Nora Kelmendi
56. Nijazi Isaku
57. Alban Hyseni
58. Albana Gashi
59. Valdrin Ahmeti
60. Gazmend Gjyshinca
61. Bajram Mavriqi
62. Drita Kabashi
63. Qemajl Aliu
64. Bashkim Nurboja
65. Vlora Vula Gojani
66. Agim Sopi
67. Aziz Bici
68. Mergim Mestani
69. Arta Bajralia
70. Driton Tali
71. Enver Haliti
72. Leonora Shabani Bajraktari
73. Agon Batusha
74. Enkelejda Arifi
75. Getoar Mjeku
76. Shemsi Syla
77. Ilir Kerçeli
78. Dafina Alishani
79. Arjeta Fejza
80. Driton Vela
81. Emrush Xhemajli
82. Sylejman Meholli
83 Visar Korenica
84. Lindita Rexha
85. Arsim Rexhepi
86 Gazmend Islami
87. Mirlinda Sadiku
88 Agron Avdijaj
89. Hidajete Nikqi
90. Enver Dugolli
91. Lorik Lipoveci
92. Shqipe Metaj Isufi
93. Emin Gërbeshi
94. Fitim Haziri
95. Drilona Jakaj
96. Rexhat Nurboja
97. Fidan Ademi
98. Berat Reçica
99. Teuta Fazliu
100. Dimal Basha
101. Fatmir Humolli
102. Fjolla Ujkani
103. Imri Demelezi
104. Avni Tafili
105. Fatmir Rashiti
106. Xhelal Haliti
107. Xhevat Sallahu
108. Liridon Fondaj
109. Eman Rrahmani
110. Sali Zyba

https://www.facebook.com/EkonomiaOnline/videos/473386779913137
Lexo më shumë:

Të ngjashme