Zbuten serbët e Kosovës

Prishtinë | 13 Dhj 2019 | 09:03 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, ka përfaqësuesit dhe njerëzit që janë përgjegjësit për trazirat dhe ngjarjet në Veri të vendit, ata janë Lista Srpska, të cilët udhëheqës e kanë bosin e krimit Milan Radojicic.

Ndonëse në fillim këmbëngulën dhe kërcënuan, tani ata zbuten, kështu ministri në detyrë për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtic, ka deklaruar se Lista Srpska nuk do të jetë pengesë për krijimin e institucioneve të reja.

“Lista Srpska nuk do të jetë pengesë për formimin e Qeverisë së Kosovës”, kështu ka deklaruar Jetvic.

Në një takim lamtumirës me ambasadorin italian në Kosovë Pierre Cristoforo Sardi, Jevtic ka thënë po ashtu se, kërkesa minimale e serbëve është që të mos ketë diskriminim ndaj popullit serb në Kosovë dhe përfaqësuesve politik.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme