Gjërat që dëmtojnë memorien tuaj

Prishtinë | 12 Tet 2016 | 21:00 | Nga

Ndjeni se po harroni ca si shumë kohëve të fundit?

Nga hormonet tek hamburgerët, më poshtë po ju paraqesim gjërat të cilat dëmtojnë memorien tuaj.

Tiroidja jofunksionale: Pyesni mjekun tuaj për një test tiroideje për të parë nëse ajo po ju shkakton probleme.

Mungesa e gjumit: Nëse zgjoheni pa fjetur mirë, kjo mund ta dëmtojë memorien e juaj.

Ankthi dhe depresioni: Lajmi i mirë këtu është se kur disponimi juaj përmirësohet, ashtu ndodh edhe me kujtesën.

Duhani: Dëmton trurin duke zvogëluar oksigjenin në tru. Duhani bënë që të akumulohen proteina jonormale të cilat i pamundësojnë trurit të ruaj informacione.

Dietat me shumë yndyra: Yndyrat e tepërta gjithashtu dëmtojnë kujtesën e njeriut.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme