1 miliard euro së bashku për transferime, ja të gjitha blerjet nga Barcelona dhe Real Madrid

Prishtinë | 16 Gus 2017 | 09:04 | Nga

Dy klubet më të mëdha në botë, Real Madrid dhe Barcelona, janë më të mëdhatë edhe për nga shpenzimet në afatet kalimtare.

Të dy klubet kanë harxhuar përmbi 500 milionë euro në afatet kalimtare që nga viti 2013.

Los Blancos kanë paguar për lojtarët e rinj 505. milionë euro, ndërsa Catalanasit pak më shumë, pasi janë ndalur në shifrën e 509.1 milionë eurove.

Që nga vera e vitit 2013, Real Madridi ka blerë lojtarë si Isco, Dani Carvajal, Gareth Bale, Asier Illarramendi dhe Casemiro.

Ndërsa, Barcelona blerjen më të madhe e ka Neymarin edhe pse ky është shitur tani, shkruan Marca.

Në listë janë edhe Luis Suarez, Ivan Rakitic, Arda Turan e Andre Gomes.

 

Numri i lojtarëve të blerë nga të dy klubet është 40, secila nga 20 lojtarë në këto vite.

Reali nga blerjet që nga vitit 2013 i ka 13 në skuadër, ndërsa shtatë i ka shitur.

Të Barcelona janë larguar vetëm katër lojtarë.

 

 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme