Alaba, lideri i ri në mbrojtjen e Real Madridit

Prishtinë | 27 Tet 2021 | 18:34 | Nga Ekonomia Online

Që pas transferimit të tij nga Bayern Munich tek spanjollët me parametra zero këtë merkato verore, David Alaba ka bërë shumë mirë në ekipin e tij të ri.

Në fillim mbrojtësi Australian aktivizohej si qëndër mbrojtës tek ekipi i Ancelottit, por më pas u kthye në rolin e tij natyral si mbrojtës I majtë .

Alaba është adouptuar shumë shpejtë dhe shumë mirë në repartin defensiv të “Los Blancos”.

Ish-lojtari i ekipit gjerman është përshtatur shumë mirë edhe me partnerin e tij Eder Militao.

Alaba bëri një paraqitje prej kampioni në “El Clasico” ndaj Barcelonës ku shënoi dhe gol.

29-vjeçari duket se e ka mbuluar mjaft mirë largimin e Sergio Ramos, duke bërë që ekipi dhe tifozeria mos ta ndjejë shumë mungesën e spanjollit.

Të ngjashme