Atletja nga Etiopia thyen rekordin në vrapim për 10 mijë metra

Prishtinë | 09 Qer 2021 | 12:05 | Nga Ekonomia Online

Letesenbet Gidey e Etiopisë theu rekordin botëror për 10 mijë metra vrapim në kategorinë e grave vetëm dy ditë pasi ky rekord ishte thyer nga Sifan Hassan.

Gidey vrapoi 29 minuta e 1.3 sekonda në provat e Etiopisë në Hengelo, Holandë.

Të dielën, vrapuesja holandeze Sifan Hassan kishte thyer rekordin e mëparshëm, të vendosur nga Almaz Ayana e Etiopisë në Lojërat Olimpike 2016, raporton BBC.

“Unë prisja të bëja një rekord botëror”, tha 23 vjeçarja Gidey.

“Do të përpiqem të thyej rekordin botëror përsëri dhe të vrapoj maratonën në më pak se 29 minuta.”

Gidey gjithashtu mban rekordin botëror të 5 mijë metrave për gratë dhe tani është gruaja e parë që mban të dy rekordet botërore që kur Ingrid Kristiansen e bëri këtë gjatë viteve 1986-1993.

Medalisti i argjendtë botëror ishte një fitues i qartë në prova, duke përfunduar më shumë se një minutë përpara Tsigie Gebreselama.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme