Barcelona ka një plan për Dembelen

Prishtinë | 11 Sht 2021 | 14:14 | Nga Ekonomia Online

Barcelona është e bindur se Ousmane Dembele do të rinovojë kontratën e tij me klubin, me marrëveshjen e tij aktuale që skadon në vitin 2022, dhe për të marrë më të mirën nga francezi ata kanë hartuar një plan që shpresojnë se do ta shohin atë të përmbushë synimet.

Lëndimet kanë qenë një temë e rregullt në katër vitet e Dembeles në Barcelonë, por ata kanë krijuar një program intensiv të punës specifike për të, si fizikisht ashtu edhe emocionalisht, që ata besojnë se do të shohin numrin e tyre të ri 7 të bëhet yll në Camp Nou

“Marrëdhënia është shumë e mirë. Ai ndihet i dashur në klub, ne duam që ai të qëndrojë,” tha Laporta kur u pyet për Dembelen të enjten.

“Ne do të kujdesemi për interesin e të dyja palëve, ai ka ndryshuar numrin e fanellës së tij.

“Ai më ka thënë se dëshiron të kthehet në fushë dhe të mbrojë fanellën e Barcelonës .

“Ne do të sigurohemi që ai të luajë, që ai të luajë shpesh dhe që ajo që ka ndodhur [me dëmtimet e tij] të mos ndodhë përsëri. Klubi ka një plan.”

Vlen të kujtohet se, para lëndimit të rëndë që pësoi në gjurin e tij të djathtë, 24-vjeçari kishte ngurruar të rinovonte kontratën e tij me Barcelonën .

Plani me Dembelen

Tani ka një marrëdhënie shumë më të përzemërt midis Dembele dhe Barcelonës dhe ka pasur bisedime pozitive në lidhje me francezin që ka nënshkruar një marrëveshje të re, me një zgjatje deri në vitin 2025, siç thuhet.

Barcelona dëshiron që Dembele të jetë një lojtar kyç – ata paguanin 105 milionë euro për të në fund të fundit – dhe në mënyrë që të ndodhë kështu, ai duhet të luajë shumë ndeshje dhe të mos lëndohet sërish.

Prandaj, Barcelona ka hartuar një plan specifik për Dembele që adreson dy fusha kryesore: kujdesin e tij fizik, sepse ai ka humbur 89 ndeshje që kur u bashkua me klubin për shkak të dëmtimit, dhe mirëqenien e tij emocionale.

Trajnerët dhe stafi kanë përforcuar disa nga udhëzimet që i dhanë sezonin e kaluar përsa i përket dietës dhe pushimit të tij, dhe i kanë dhënë një sërë ushtrimesh stërvitore, forcuese dhe shëruese, duke marrë parasysh natyrën e tij fizike.

Barcelona gjithashtu këmbëngul se pothuajse e rëndësishme sa kujdesi fizik i Dembeles është vetëbesimi i tij, kështu që ata do të përpiqen të vënë një theks në angazhimin, përfshirjen, udhëheqjen dhe punën me mesazhe dhe nisma për ta bërë atë të ndihet i rëndësishëm në klub dhe në dhomat e zhveshjes.

Dembele nuk do të kthehet në aksion deri në fund të tetorit ose në fillim të nëntorit pasi pësoi një dëmtim për Francën në Euro 2020 më 19 qershor.

Të ngjashme