Benzema nuk do të luajë më për Francën derisa trajner është Deschamps

Prishtinë | 14 Nën 2020 | 17:26 | Nga Ekonomia Online

Sulmuesi i Real Madridit, Karim Benzema thuhet se nuk do të luajë më për Kombëtaren e Francës për sa kohë që Didier Deschamps është në krye të ekipit.

Real Madrid ka dhënë 11-të lojtarë për ndeshje ndërkombëtare, më pak se 16 dhe 17 lojtarë sa ishin mesatarisht rreth Kupës së Botës 2014 në Brazil. Cristiano Ronaldo, Gareth Bale dhe James Rodriguez janë larguar, ndërsa Marcelo dhe Isco janë larguar për rënie sportive.

Lidhur me Benzemën, çështja është personale. Që kur shpërtheu çështja gjyqësore që përfshinte Mathieu Valbuena në vitin 2015 ai nuk ka veshur fanellën Blu të Francës, dhe është diçka që diskutohet shpesh në vendin e tij të lindjes.

I fundit që ka folur është Adil Rami, i cili ka bërë thirrje për rikthimin e sulmuesit të Realit te Franca.

“Është shumë zhgënjyese të mos kesh Benzeman në këtë ekip për të garuar me Giroud”, ka thënë fillimisht Rami për Le Parisien.

“Ne gjithashtu kemi nevojë për Giroud, por nëse do të kishte një pajtim me trajnerin do të ishte mirë të shoh Benzema përsëri në blu”.

“Kjo histori është budallaçke – nëse është e nevojshme që Karim të kërkojë falje publikisht ose para trajnerit, ai duhet ta bëjë këtë. Mendoni për Les Bleus!”, përfundoi mbrojtësi.

Sipas gazetës Marca, Deschamps nuk e ka falur Benzemën që kur ai dha një intervistë në qershor të 2016, ku ai pretendoi se trajneri ishte ndikuar nga një sektor racist i shoqërisë franceze për të mos e ftuar më atë.

Fitimi i Kupës së Botës në 2018 lehtësoi presionin mbi Deschamps për ta bërë këtë, por Benzema vazhdimisht po ka paraqitje të shkëlqyera në La Liga dhe Ligën e Kampionëve dhe kjo do të thotë se debati nuk ka mbaruar kurrë.

Në qoftë se Deschamps nuk tërhiqet, Benzema nuk thuhet të jetë duke shpresuar në një rikthim, pa marrë parasysh sa mund të dëshirojë një të tillë.

Ai kurrë nuk u tërhoq nga detyra ndërkombëtare ose nuk e bëri veten të padisponueshëm për përfshirje, dhe kurrë nuk iu dha një arsye sportive për përjashtimin e tij të vazhdueshëm. Sulmuesi gjithashtu pohoi se ai kurrë nuk e quajti trajnerin një racist.

Benzema ka gjashtë gola dhe tre asistime nga 11 ndeshje për Los Blancos deri më tani këtë sezon. Vitin e kaluar, ai regjistroi 27 gola dhe 11 asistime në 48 ndeshje.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme