Boksierët që mund të përfundojnë epokën e Joshuas dhe Furyt

Prishtinë | 06 Mar 2020 | 15:28 | Nga Ekonomia Online

Tyson Fury aktualisht është emri kryesor në kategorinë e rëndë të boksit profesionist. Fury ka marrë famën pas fitores impresive ndaj Deontay Wilderit, javë më parë.

Fury tani e ka në pronësi titullin e kampionit të botës në versionin WBC. Në tri versionet tjera të mëdha kampion është Anthony Joshua. Wilder mbetet në treshen kryesore të kategorisë së rëndë, por në hije po punon një grup i madh i boksierëve të rinj që shpresojnë të përfundojnë së shpejti epokën e Joshuas dhe Furyt.

Ikona e boksit, Floyd Mayweather ka parashikuar këtë javë që një yll i ri i kategorisë së rëndë do të dal papritur.

“Do të jetë një boksier i kategorisë së rëndë që nuk është nga Britania e Madhe apo nga SHBA-ja, që do të bëjë shumë famë”, ka thënë ai.

Oleksandr Usyk, Dillian Whyte, Joseph Parker e Andy Ruiz janë emra të njohur për tifozët e boksit. Por është një gjeneratë e re që mund të jap boksierin që do të dominojë kategorinë në vitet në vazhdim.

Disa prej tyre janë:

Adam Kownacki

30-vjeçari ka fituar në popullaritet për shkak të luftës së hapur që bënë. Por ta vlerësosh atë boksier me stil të rrugës do të ishte nënvlerësim.

Kownacki është boksier që bënë presion dhe shumë efektiv në këtë element. Ai ka goditje të sakta. Ndonëse nuk ka forcë të madhe eksplozive, Kownacki shkatërron kundërshtarët me numrin e madh të goditjeve.

Ka pasur përballje të vështirë me Charles Martinin, por kryesisht ishte komod në 20 fitoret e tij. Ngadalë ka përparuar në ranglistë, por tashmë është në Top 10. Ndonëse 30-vjeçar, përfundimisht është një boksier që duhet të shikohet me vëmendje.

Boksieri polak së shpejti do të bëjë hapin e radhës drejt luftës për titull të botës.

Të ngjashme