Coronavirus përsëri po e rrezikon futbollin, anulohen tri ligat e para në Evropë

Prishtinë | 02 Nën 2020 | 09:26 | Nga Ekonomia Online

Federata Finlandeze vendosi përpara tre ditësh të anulojë playoff-in për shkak të Covid dhe të përfundojë sezonin me përfundimin e sezonit të rregullt.

Kjo do të thotë që HJK Helsinki u shpall zyrtarisht kampion, pasi i duhej vetëm 1 pikë ndaj IFK Mariehamn për t’u kurorëzuar në Finlandë.

Një rrufe në qiell që shuajti shpresat për titull të Inter Turku dhe KuPS, por edhe që zyrtarizoi rënien e RoPS.

I pari, +6 nga vendi i dytë, klubi i kryeqytetit fitoi titullin e 30-të në Veikkausliiga. Kjo erdhi pas Kupës së fituar (e 14-ta).

Një sezon i udhëhequr sidomos nga vëllezërit Riski.

Edhe futbolli në Islandë ndalon! Covid-19 detyron shtetin të marrë masa dhe nuk ka kushte për të vazhduar më tej.

Çdo divizion u pezullua pikërisht sepse ishte e pamundur të fillohej nga e para si për shkak të situatës shëndetësore, klimës dhe gjendjes fizike të atletëve.

Kjo do të thotë se Valur Reykjavík është kampion i Islandës.

Me 8 pikë përpara të dytës dhe vetëm 12 akoma në dispozicion, do ta kishte fituar gjithsesi, por aroma nuk mund të jetë e njëjtë.

Kupa Kombëtare, nga ana tjetër, pavarësisht se ishte në gjysmëfinale, është anuluar.

Tani është zyrtare, HB Tórshavn është kampion i Ishujve Faroe!

Kampionati i 24-të për klubin më të suksesshëm në arkipelag. Një sukses i merituar për kuqezinjtë të cilët mburren me sulmin më të mirë dhe mbrojtjen më të mirë të turneut.

Ata do të përfaqësojnë arkipelagun në përgatitjet e ardhshme të Ligës së Kampionëve.