Dhjetë kombëtaret më të shtrenjta në futbollin botëror, dy prej tyre e kalojnë shifrën e një miliard eurove

Prishtinë | 14 Nën 2019 | 18:05 | Nga Ekonomia Online

Kombëtaret do ta marrin skenën kryesore të futbollit botëror, ku edhe shumë prej tyre luajnë për objektiva të rëndësishme.

Shumë tifozë do t’i shohin kombëtaret e vendeve të tyre këto dy javë.

Kulmi i ndeshje të forta vjen në Evropë, ku kualifikimet për Euro 2020, janë në klubin e tyre dhe në këto ndeshje shumë kombëtare mund ta sigurojnë kualifikimin.

Lojtarët më të mirë në botë kanë dëshirë të luajnë në Kupën e Botës dhe Kampionatin Evropian.

Yje si Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappe, Neymar dhe Lionel Messi, do të jenë në fushë.

Por cilat janë kombëtaret më të shtrenjta në bazë të vlerës së lojtarëve. Më poshtë e gjeni një renditje me 10 kombëtare. /Telegrafi/

10) Argjentina – 463 milionë euro

9) Holanda – 709 milionë euro

8) Portugali – 752 milionë euro

7) Belgjika – 754 milionë euro

6) Gjermania – 803 milionë euro

5) Italia – 836 milionë euro

4) Francë – 866 milionë euro

3) Spanja –  924 milionë euro

2) Anglia – 1.12 miliard euro

1) Brazil  1.14  miliard euro

/Telegrafi/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme