Erza Muminoviq do të bartë flamurin e Kosovës në Buenos Aires

Prishtinë | 06 Tet 2018 | 11:06 | Nga Ekonomia Online

Erza Muminoviq do të jetë bartëse e flamurit të Kosovës në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike për të rinj, Buenos Aires 2018.

Xhudistja nga klubi Ippon në Pejë, është sportistja e vetme e jona me normë Olimpike Buenos Aires 2018.

16-vjeçarja nga Peja është kampione e Evropës për kadete dhe momentalisht renditet numër një në botë në kategorinë -44 kg.

Katër sportistët tjerë që po e përfaqësojnë vendin tonë në Olimpiadën e të rinjve janë: Erdonis Maliqi (boks), Bleron Fetaovski (peshëngritje), Melisa Zhdrella (not) dhe Muhamet Ramadani (atletikë).

Ceremonia hapëse bëhet sot me orën lokale në Argjentinë, duke filluar prej orës 20:00, ndërsa me kohën lokale në Kosovë, më 7 tetor në ora 3:00 (pas mesnate).

Për herë të parë, ceremonia hapëse e Lojërave Olimpike nuk do të mbahet në stadium, por në rrugën kryesore të Buenos Airesit, tek Obelisku i këtij qyteti.

Për Ekipin Olimpik të Kosovës LOR Buenos Aires 2018 janë të parat, që prej anëtarësimit të Komitetit Olimpik të Kosovës në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, katër vjet më parë.

Të ngjashme