Formacioni më i mirë i fazës së grupeve në Ligën e Kampionëve në bazë të statistikave

Prishtinë | 12 Dhj 2019 | 18:49 | Nga Ekonomia Online

Fazat e grupeve e Ligës së Kampionëve këtë sezon theu një rekord. U shënuan 308 gola, duke e kaluar rekordin me 306 gola në edicionin 2017/18.

Në bazë të këtyre 308 gola, dolën edhe 16 ekipet më të mira në Evropë.  Në fakt, për herë të parë ndonjëherë, klubet e mbetura vijnë nga pesë ligat kryesore evropiane.

Befasitë më të mëdha për të keq ishin Ajax dhe Inter, që tani do të luajnë në Ligën e Evropës.

Bayern Munich fitoi të gjashtë ndeshjet e tyre, duke shënuar 24 gola në këtë proces.

Por kush ishin lojtarët më të mirë? Epo, falë të dhënave nga WhoScored.com , ne kemi përpunuar një formacion më të mirët në fazën e grupeve.

Në formacion janë lojtarët që kenë luajtur të paktën tre ndeshje nga gjashtë. Pra, këtu është formacioni më i mirë i fazës grupore të Ligës së Kampionëve 2019/20:

Keylor Navas | PSG | 7.54 nota mesatare | 5 paraqitje

Serge Aurier | Spurs | 7.54 nota mesatare | 3 paraqitje

Kalidou Koulibaly | Napoli | 7.43 nota mesatare | 6 paraqitje

Jose Luis Palomino | Atalanta | 7.49 nota mesatare | 4 paraqitje

Alphonso Davies | Bayern Munich | 8.21 nota mesatare | 3 paraqitje

Toni Kroos | Real Madrid | 8.09 nota mesatare | 5 paraqitje

Thiago | Bayern Munich | 7.96 nota mesatare | 5 paraqitje

Alex Oxlade-Chamberlain | Liverpool | 7.95 nota mesatare | 3 paraqitje

Lionel Messi | Barcelona | 9.21 nota mesatare | 5 paraqitje

Robert Lewandowski | Bayern Munich nota mesatare | 9.15 | 5 paraqitje

Harry Kane | Spurs | 8.08 nota mesatare| 5 paraqitje

Formacioni 

/Telegrafi/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme